Palvelkaa Herraa ilolla

Luuk 10:38-42
Jeesus vaelsi eteenpäin opetuslastensa kanssa ja tuli erääseen kylään. Siellä muuan nainen, jonka nimi oli Martta, otti hänet vieraakseen.
Martalla oli sisar, Maria. Tämä asettui istumaan Herran jalkojen juureen ja kuunteli hänen puhettaan.
Martalla oli kädet täynnä työtä vieraita PALVELLESSAAN, ja siksi hän tuli sanomaan: "Herra, etkö lainkaan välitä siitä, että sisareni jättää kaikki työt minun tehtäväkseni? (jättänyt minut yksinäni palvelemaan). Sano hänelle, että hän auttaisi minua."
Mutta Herra vastasi: "Martta, Martta, sinä huolehdit ja hätäilet niin monista asioista.
Vähän on tarpeen, tai yksi ainoa.* Maria on valinnut hyvän osan, eikä sitä oteta häneltä pois.

Tämä lyhyt kertomus puhuu palvelemisesta. Oli kaksi sisarusta, jotka asuivat yhdessä. Vanhempi sisar Martta oli kutsunut Jeesuksen vieraakseen. Ilmeisesti talo oli täynnä vieraita, koska Jeesus matkusti yhdessä opetuslastensa kanssa. Martalla oli kädet täynnä työtä ja hän kaipasi apua sisareltaan, joka istui Jeesuksen jalkojen juuressa.
Luukas kertoo hyvin lyhyesti tämän tarinan kahdesta sisaresta, joilla oli erilainen lähestymistapa palvelemiseen. Martta palveli käsillään, Maria käytti vain korviaan. Mutta kumpi tapa oli oikea?
Koska Jeesus puolusti Marian osaa, monet ovat Marian puolta. "Marian osaa" ei saanut ottaa pois. Oliko Martan tapa palvella sitten väärä?
Eikö Martalla vieraiden kutsujana ja emäntänä ollut velvollisuutena katsoa, että jokaisella oli vähintäänkin vettä jalkojen pesuun. Varmastikin Martta tarjoutui pesemään ainakin Jeesuksen jalat tien pölystä ja liasta. Opetuslapset matkustivat "apostolin kyydillä", mikä tarkoitti, että Martalla oli talo täynnä nälkäisiä vieraita. Ehkä Pietarin ja Johanneksen vatsat jo kurisivat nälästä. Lähi-idän kulttuurissa isäntäväellä oli ehdoton velvollisuus pitää hyvää huolta vieraistaan. Ja kehottaahan raamattukin vieraanvaraisuuteen.
Martta tunsi velvollisuuden painavan harteillaan niin raskaasti, että hän viimein uskaltautui keskeyttämään Jeesuksen puheen muiden vieraiden edessä. Martta tarvitsi välttämättä sisartaan avuksi vieraiden palvelemiseen. Varmastikin Jeesus toimittaisi hänelle oikeuden ja käskisi Marian hänelle avuksi. Jeesuksen sanat olivat varmastikin järkytys Martalle: "Martta, Martta, sinä huolehdit ja hätäilet niin monista asioista. Vähän on tarpeen, tai yksi ainoa.* Maria on valinnut hyvän osan, eikä sitä oteta häneltä pois."
Jeesuksen sanathan kuulostavat melkein nuhtelulta! Miten tämä pitäisi oikein käsittää? Marttahan pyrki tekemään vain sen, mikä emännälle kuuluukin. Ja eikö Jeesuksen palveleminen ole muutenkin ykkösasia. Kai Jeesuksellakin oli nälkä.
Martan halu palvella tunnollisesti oli varmastikin oikea. Ongelma oli ennemmin hänen asenteessaan. Jokainen meistä lienee ollut samantapaisessa tilanteessa, jossa työtä ja tehtävää on enemmän kuin tarpeeksi. Ja usein työn tekijöitä ei ole liikaa. Moni on sisimmässään sanonut Martan lailla, että kaikki työt on jätetty minun tehtäväkseni. Minut on jätetty yksin palvelemaan. Kun tällaiset ajatukset täyttävät pään ja sydämen, tekeminen muuttuu kärttyisäksi ja mielen voi täyttää katkeruus muita kohtaan. Mutta Jeesus EI HALUA KÄRTTYISIÄ palvelijoita. Hän haluaa meidän oppivan palvelemaan iloisesti silloinkin, kun muita ei ole auttamassa.
Jokainen uskova, olipa hän "suuri" tai "pieni", on kutsuttu palvelemaan. Palvelemme ensin Jumalaa, sitten muita ihmisiä. Koska Jumala tahtoo karsia väärät asenteet meistä pois, hän koettelee meitä - mikä on asenteemme, kun Martan lailla kannamme kuormaa yksin. Sanommeko, että sisareni/veljeni vain istuu tuolla, ja minut on jätetty tekemään kaikki työt?
KUINKA voi palvella iloisesti? Iloinen palvelu tuskin onnistuu ilman, että Marian lailla ensin katselemme ja kuuntelemme Jeesusta. Luukas päättää kertomuksen Jeesuksen sanoihin, jossa Jeesus kehuu Marian valintaa. Jeesus EI KIELTÄNYT Mariaa palvelemasta, eikä Marttaakaan. Todennäköisesti Maria hetken aikaa Jeesusta kuunneltuaan, tunsi sydämensä tyydyttyneen ja nousi auttamaan sisartaan.

Jeesus ei ollut huolissaan Pietarin kurisevasta vatsasta. Martta halusi täyttää opetuslasten nälkäiset vatsat, Jeesus Marian nälkäisen sydämen. Kun palvelijan sydän on saanut ottaa vastaan Jeesuksen antaman siunauksen, silloin iloinen palveleminen on mahdollista. Meidän tarvitsee ensin ottaa vastaan Jeesuksen sanat "Minä olen sinun kanssasi" ennen kuin menemme ja teemme. Siis ensin Marian osa, sitten vasta Martan.
Jeesuksen sanat Martalle, "sinä huolehdit ja hätäilet niin monista asioista" viittaavat, että Martta oli haalinut itselleen enemmän tehtävää, kuin oli tarpeen. Huolet ja hätäilyt tulee luovuttaa Jumalalle ja tämän oli Martta jättänyt tekemättä.
Joskus ihminen kiintyy tehtäviinsä niin, ettei halua luovuttaa töitä muiden vastuulle. Jeesus uskoo meille uusia tehtäviä ja opittuamme ne, Herra haluaa aikanaan meidän uskovan niitä myös eteenpäin.
Ilman Jeesusta me väsymme helposti, Jeesuksen kanssa me voimme kokea palvelemisen iloa.
Ja voi olla, että Herran edessä aikaa vietettyämme, Hän lähettää meille myös apua päivän tehtäviimme.
Petri Latvala





Comments